Novemberben sem változtatott a japán jegybank a monetáris feltételeken, de erre egyelõre nincs is volt szükség. A kedvezõ japán GDP, kiskereskedelmi forgalom, beszerzési menedzser indexek és hangulati mutatók jellemzõen javultak, még akkor is, ha a bõvülés mértéke egyes esetekben alulmúlták a várakozásokat. Tehát konjunktúráról beszélhettünk a gazdaság számos szegmensében. A kedvezõ nemzetközi pénz- és tõkepiaci hangulat segíteni tudták a jen gyengülését. A befektetõk továbbra is hisznek abban, hogy a világ jegybankjai (köztük a japán jegybank is) biztosítják a likviditást, a kamatok még hosszú ideig alacsony szinten maradnak és a központi bankok bármikor beavatkoznak, ha a gazdaság élénkítése érdekében szükséges.

Technikai oldal

Mi történt? „Ha az irányt szeretnénk megjósolni, akkor 75%-os esélye van az emelkedõ trend folytatásának, ebbõl adódóan 25% a csökkenés esélye.”- írtuk elõzõ elemzésünkben. És a számok nem hazudnak, meglátásunk igaznak bizonyult. Komolyabb támaszvonalat érintõ korrekció helyett újra rally bontakozott ki, ezért novemberben növekedés jellemezte az USD/JPY árfolyamot. Az újabb vételi hullám megérkezett és a szimmetrikus háromszögbõl történõ, felfelé ívelõ kitöréssel júniusi szintre lõttek a jegyzések. Nem mondhatunk újat azzal, hogy az árfolyam továbbra is az 50 és 200 napos mozgóátlag felett fejlõdött, azoktól felfelé irányban jelentõsen elszakadtak a jegyzések. Az emelkedõ trendet semmi sem veszélyeztette, annak gyönyörû kiteljesedését láthattuk. Május vége óta nem láttunk új csúcsot és június óta többszöri próbálkozás ellenére sem volt képes a kurzus 100 fölé kerülni. Ezért a novemberi események történelmi pillanatok is lehetnek, hiszen új csúcs nélkül nagyon érett a korrekció lehetõsége. A grafikonba épített technikai indikátorok most sem adtak egymást erõsítõ jelzéseket. Eladási szignált egyedül a Slow Stochastic indikátor jelzett. Az RSI oszcillátor értékei semlegesek voltak, az MACD vonala közvetlenül nulla környezetében metszette alulról a szignálvonalat, ezért szignálról nem beszélhettünk.

Mi várható? Az USD/JPY kurzus az 50 és 200 napos mozgóátlag fölött helyezkedett el a vizsgált idõszak végén, vagyis ez alapján emelkedést prognosztizálhatunk. A grafikonba integrált technikai indikátorok jelzése alapján nehéz döntést hozni, mert nem adtak egymást erõsítõ jelzéseket. Legfontosabb támaszvonalak: A júniusi lokális mélypont 94-nél, majd a 61,8%-os (90,89) Fibonacci szint következhet. A bikák dominanciájában bizakodók optimista célárfolyama a 161,8%-os (114,98) Fibonacci szint környékén lehet, de ehhez a bûvös 100-as érték fölött kell konszolidálódni.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

Novemberben sem változtatott a japán jegybank a monetáris feltételeken, de erre egyelõre nincs is volt szükség. A kedvezõ japán GDP, kiskereskedelmi forgalom, beszerzési menedzser indexek és hangulati mutatók jellemzõen javultak, még akkor is, ha a bõvülés mértéke egyes esetekben alulmúlták a várakozásokat. Tehát konjunktúráról beszélhettünk a gazdaság számos szegmensében. A kedvezõ nemzetközi pénz- és tõkepiaci hangulat segíteni tudták a jen gyengülését. A befektetõk továbbra is hisznek abban, hogy a világ jegybankjai (köztük a japán jegybank is) biztosítják a likviditást, a kamatok még hosszú ideig alacsony szinten maradnak és a központi bankok bármikor beavatkoznak, ha a gazdaság élénkítése érdekében szükséges. De természetesen a világ minden pontján az Egyesült Államok monetáris politikájára fókuszáltak a befektetõk. A Fed kötvényvásárlási programja rövidtávon, idén és jövõ év elején várhatóan változatlan formában folytatódik, de legalábbis ezt árazták a piacok. Erre utal, hogy az amerikai makrogazdasági adatok megítélésétõl (várakozásokkal megegyezõ, alulmúló vagy felülteljesítõ számoktól) függetlenül emelkedni tudtak a vezetõ részvényindexek (a japán Nikkei index is) és gyengülni tudott a dollár az euróval szemben. Egyes kiemelkedõen jól teljesítõ adatok (kiadott építési engedélyek, Michigan fogyasztói bizalmi index, heti új munkanélküli kérelmek száma) a Fed monetáris politikájának szigorítása irányába mutatott volna, de ez nem érdekelte a vevõket.


Részletek:(11.07.) A japán gazdasági hangulatindex (Leading Index) enyhén a várakozások felett emelkedett 109,5 pontra. (11.11.) A japán üzleti hangulatindex (Economy Watchers Current Index) 52,8 pontról 51,8 pontra süllyedt, amely csalódást okozott, bár az 50 pont fölötti érték még optimizmust jelzett. A szolgáltató szektor aktivitási indexe havi alapon 0,2%-ot csökkent, pedig az elemzõk növekedésre számítottak. (11.12.) A szerszámrendelések 8,8%-al emelkedtek éves szinten, pedig a piac 6,3%-os visszaesést várt. (11.13.) Az ipari rendelések állománya 11,4%-al nõtt éves szinten, amely alulmúlta a 12,6%-os várakozásokat, de meghaladta az elõzõ 10,3%-os értéket. Havi alapon 2,1%-os volt az ipari rendelések süllyedése a várt 1,4% helyett. (11.14.) Japán GDP a 3. negyedévben éves alapon 1,9%-al nõtt, amely felülteljesítette az 1,7%-os elemzõi konszenzust. (11.20.) A japán export 18,6%-al, az import még nagyobb mértékben, 26,1%-al ugrott meg az elõzõ évhez képest. A külkereskedelmi mérleg hiánya így jóval magasabb lett, közel 1100 milliárd jen. Az ipar átfogó aktivitási indexe 0,4%-al emelkedett, amely alulmúlta a 0,5%-os várakozást, de meghaladta az elõzõ havi 0,3%-os növekedést.  (11.21.) A Japán Jegybank változatlanul hagyta a monetáris kondíciókat. (11.28.) A japán kiskereskedelmi forgalom 2,3%-al emelkedett, amely felülmúlta a 2,1%-os várakozásokat. (11.29.) A háztartások 0,9%-al költöttek többet éves szinten, amely megfelelt az elemzõi konszenzusnak. A munkanélküliségi ráta maradt 4%. Az ipari termelés 0,5%-al nõtt, az elemzõk 2%-os bõvülésre számítottak. A megkezdett házépítések jócskán felülmúlták a várakozásokat. A feldolgozóipari beszerzési menedzser index 55,1 pontra ugrott, amely így meghaladta a várakozásokat.

Szólj hozzá